POREZNA REFORMA

Provjerite koliko će vam rasti plaća uz pomoć ovog kalkulatora

03.01.2024 u 10:18

Bionic
Reading

Većini Hrvata koji žive od svog rada u ovoj godini smiješi se daljnji rast realnih plaća. Država se pobrinula za one s najnižim primanjima, a solidna povišica osigurana je i za zaposlene u državnim i javnim službama. Ostali zaposleni mogu se nadati da će gospodarski rast, manjak radne snage i šire mogućnosti neoporezivog nagrađivanja potaknuti poslodavce da odriješe kesu

Uz pomoć kalkulatora plaće možete provjeriti kako će se porezne izmjene odraziti na vašu plaću. Za informativni izračun potrebno je znati visinu bruto plaće i porezne stope grada (ili općine) u kojem živite.

Poreznim rasterećenjima dohotka Vlada je otvorila prostor za rast plaća većini zaposlenih. Najviše će profitirati osobe s najnižim primanjima s obzirom na uvođenje olakšice za mirovinski doprinos. Porezne izmjene od početka ove godine donose ukidanje prireza, podizanje osobnog odbitka s 530,90 na 560 eura i subvencioniranje dijela troška mirovinskog doprinosa za građane s nižim plaćama.

Prema odluci Vlade, minimalna plaća u bruto iznosu raste sa 700 na 840 eura, odnosno 20 posto. I većina zaposlenih s višim plaćama može očekivati povišicu s obzirom na povećanje osobnog odbitka, ali konkretni iznos ovisit će o odlukama lokalnih čelnika.

U sklopu poreznih izmjena Vlada je povećala maksimalne iznose većeg broja neoporezivih naknada, čime je poslodavcima otvorila dodatni prostor za nagrađivanje zaposlenika u 2024. godini.

Općine i gradovi mogu propisati nižu poreznu stopu u rasponu od 15 do 23,6 posto, a višu u rasponu od 25 do 35,4 posto.

Zagrebačka vlast odlučila se za najveće porezno opterećenje te će porezne stope iznositi maksimalnih 23,6 posto (za dohotke do 50.400 eura), odnosno 35,4 posto (za dohotke iznad 50.400 eura). Rijeka će imati stope malo niže od maksimalnih (22,4 i 33,6 posto), a u Splitu će niža stopa biti 21,5 posto te viša 32,25 posto. Osijek će pak zadržati postojeće stope od 20 i 30 posto. Može se očekivati da većina lokalnih jedinica s HDZ-ovskom većinom u vlasti neće dizati porezne stope slijedeći preporuke Vlade.

Gradovima koji odluče zadržati postojeće porezne stope ostaje mogućnost da gubitak prihoda od prireza kompenziraju podizanjem drugih nameta, poput poreza na iznajmljivanje i poreza na kuće za odmor.

Najbolje će proći zaposleni u gradovima koji su najavili dodatno smanjenje poreznog opterećenja. Primjerice, Bjelovar i Sveta Nedjelja, koji su već ukinuli prirez, odlučili su se za niže stope poreza na dohodak od trenutno važećih 20 i 30 posto.